Posts Tagged ‘Јагоди’


Знам дека овошјето најдобро е да се конзумира свежо, но во лето го има на куп за доста ниски цени и што да се прави со вишокот во фрижидер? Џем! Не, не мислам на 100 степени да стоите со часови покрај шпорет и да чекате да се згусне џемот, а притоа вие да се чувствувате како да сте биле во сауна.

IMG_20170609_145304.jpg

Мислам на некоја брза варијанта, џем што ќе биде готов додека ги подготвувате палачинките за појадок. Овој е таков. (more…)

Advertisements

Read Full Post »


Во последно време многу се насочив да дискусии за диети, слабеење и сл, сега откако ја достигнавме идеалната тежина можеме да се почестиме со нешто покалорично. И тоа не што и да е, туку со хитот на секое лето – сладолед!!!

Kocki sladoled02.jpg

Зошто овој сладолед од јагоди не го нарекувам најбезбедна варијанта за диета? Затоа што ја содржи убиствената варијанта за диети – комбинација од масти со шеќер. Позитивно е што мастите доаѓаат исклучиво од јатки и од растително млеко (добро, еден дел и од какао путер), а шеќерот е дел од овошјето што се употребува и од агавето, чија количина може да се регулира. (more…)

Read Full Post »


Сезона на јагоди. Во мојот дом ги има во секое време и ретко кога еден килограм преживува повеќе од еден ден. Значи за да направам слатки од јагоди, треба некаде да ги скријам, за никој да не ги здогледа и да ги лапне, пред јас да си го остварам мојот план.

Мини чизкејк тортички со јагоди

Во втората тура од мојот проект „Ајде да јадеме… нешто здраво и вкусно“ покрај комплетното мени (појадок, ручек, вечера), на учесниците им понудив и слатки, од кои еден дел претходно ги имав испробано, но голем дел ги правев за првпат. (more…)

Read Full Post »


Трослојна торта со крем од јагодиВо последно време забележувам дека имам се помала потреба за благо, односно за интензивни шеќери. Не знам која е причината, дали постепено ја надминувам зависноста од благо, но некако доволно ми е овошјето за таа намена. Мислам, да се разбереме, сигурно дека ако имам нешто благо пред мене тешко ќе одолеам, ама голем напредок е што не ја чувствувам онаа луда потреба за благо што ја имав до пред околу една година. (more…)

Read Full Post »


Сладолед од јагодиПред некое време пронајдов неколку рецепти кои се прават со путер од кикиритки. Ми се причинија вкусни, па се решив да побарам ваков путер по нашите маркети. Ретко купувам путер од кикиритки, а оној што го купувам е од македонско произвотсво, но е направен од печени кикиритки. Поради тоа и избегнувам често да го употребувам. Но при сегашнава потрага никаде не можев да го најдам. Понајдов путери од српско и американско потекло со куп Е-состојки и траги од млеко, шеќер и разни чуда, а за цената воопшто да не зборувам. Тотално изнервиран од ваквата ситуација си реков: ќе се обидам да направам домашен путер од кикиритки. Ако успее – успее, ако не успее, мелените кикиритки ќе ги ставам во салата и ништо зијан нема да отиде. (more…)

Read Full Post »

%d bloggers like this: