Posts Tagged ‘Урми’


Во последно време многу се насочив да дискусии за диети, слабеење и сл, сега откако ја достигнавме идеалната тежина можеме да се почестиме со нешто покалорично. И тоа не што и да е, туку со хитот на секое лето – сладолед!!!

Kocki sladoled02.jpg

Зошто овој сладолед од јагоди не го нарекувам најбезбедна варијанта за диета? Затоа што ја содржи убиствената варијанта за диети – комбинација од масти со шеќер. Позитивно е што мастите доаѓаат исклучиво од јатки и од растително млеко (добро, еден дел и од какао путер), а шеќерот е дел од овошјето што се употребува и од агавето, чија количина може да се регулира. (more…)

Advertisements

Read Full Post »


Честа ситуација дома на ладново време, посебно за викенд: „Ај направи нешто слатко!“ Мојот одговор е: „Немам ништо купено, не сум имал во план да правам слатки.“ Гласот околу мене е упорен: „Ај најди нешто од тоа што го има дома, на пример од кикиритки. Ама гледај да биде брзо, не ми се чека!“

Сникерс плочки

Аха, значи треба да се исполнат три услови – да биде вкусно, да биде составено од состојките што ги имам дома (по можност од кикиритки) и најбитно – да биде брзо!!! (more…)

Read Full Post »


Знам само дека помина уште една година и следната е со нова бројка – 2015-та. Технички е така, а во главата имам впечаток како годинава да траеше не 12 месеци, туку 12 денови – толку бргу ми летна. Всушност кога ќе подразмислам подетално и кога ќе разгледам некои фотографии, забележувам дека многу работи се случувале, само што во трката со времето ми се чини како да сум прелетал низ сите настани.

???????????????????????????????

На пример, ова беше година кога готвев за група доброволци кои сакаа да испробаат како е да се живее исклучиво на посна храна цел месец (проектот траеше скоро 3 месеци). Правев планови, набавував продукти и готвев и на крај дојдов до неколку заклучоци – многу луѓе се подготвени да го пробаат овој начин на исхрана, но малкумина се осмелуваат тоа да им стане животен стил, макар и за еден месец. (more…)

Read Full Post »


Синоним за лето, нормално, покрај лубеници, сонце и плажа е и поимот сладолед. Неколку топчиња од ова смрзнато чудо и веднаш ви се враќа енергијата!

Млечен крем сладолед

Не сакам да ја расипувам убавата слика, ама ретко додека јадеме сладолед се подзамислуваме што всушност содржи. (more…)

Read Full Post »


Сезона на јагоди. Во мојот дом ги има во секое време и ретко кога еден килограм преживува повеќе од еден ден. Значи за да направам слатки од јагоди, треба некаде да ги скријам, за никој да не ги здогледа и да ги лапне, пред јас да си го остварам мојот план.

Мини чизкејк тортички со јагоди

Во втората тура од мојот проект „Ајде да јадеме… нешто здраво и вкусно“ покрај комплетното мени (појадок, ручек, вечера), на учесниците им понудив и слатки, од кои еден дел претходно ги имав испробано, но голем дел ги правев за првпат. (more…)

Read Full Post »


Понекогаш не знам дали на светов постои понеогрнизиран човек од мене, посебно пред важен настан. Ние, екипата што учествуваше на Вегефест во октомври минатата година, пред извесно време бевме дел и од хуманитарен настан, од кој комплетното мени можете да го најдете овде.

Банана мафини

До неодамна, никогаш во животот немав направено мафини, нити конвенционални (во претходниот живот), нити во посна варијанта. Пресвртот се случи откако најдов интересни калапи за мафини, а тоа се поклопи и со повторното откирвање на рецепт што сум го имал зачувано во мојот, веќе неколку пати спомнат, хаотичен фолдер. Буквално ми излегоа пред очи истовремено со новите калапи. (more…)

Read Full Post »


Обично собирам купишта рецепти. Секогаш кога ќе забележам некој интересен, веднаш го сместувам во посебен фолдер да си го чека редот. А реалноста вели дека 90% од рецептите никогаш не си го дочекуваат редот. Си остануваат складирани без некој да ги погледне. Затоа кога за некоја посебна пригода барам да направам нешто посебно, од хаотичниот фолдер не можам да издвојам апсолутно ништо и секогаш ми се чини дека најдобрите рецепти постојано ми бегаат од погледот.

Лешникова торта со три слоја

Пред дочекот на оваа Нова година решив да направам детална претрага по мистериозниот фолдер со рецепти и прегледеав се што беше одбележано со ТОРТА, ЗА ПОСЕБНИ ПРИЛИКИ, МНОГУ ВКУСНО и слично. (more…)

Read Full Post »

Older Posts »

%d bloggers like this: