Posts Tagged ‘Тиква’


Следам блогови за растителна исхрана од целиот свет, но најмногу од САД. Американските блогери овој тип на исхрана го имаат доведено на исто ниво како конвенционланата, односно скоро и да нема некој познат или нивни традиционален рецепт што не е претворен во милион растителни варијанти.

Amerikanska pita od tikva01.JPG

Се прашувам, зошто ние ретко се трудиме нашите традиционални рецепти да ги трансформираме во некоја поздрава варијанта и за тоа да пишуваме, да објавуваме фотографии и да дискутираме? Ама тоа е некоја друга тема. (more…)

Advertisements

Read Full Post »


Точно, го сакам периодот околу Нова година. Не дека којзнае што правам за време на празниците, но ми се допаѓа свечената атмосфера, светилките низ градот, подароците… Чекајте кога сме кај подароците, тука припаѓаат и фамозните пакетчиња за деца полни со чоколади, грицки и гумени бомбони.

Топло чоколадо од тиква

Кој ли да се справи со напливот на пакетчиња околу Нова Година. Не сакам да глумам полицаец , но кога веќе ги имаат дома, децата не можете да ги оттргнете од овие „подароци“. За да не излезете лоши, веројатно треба да им направите нешто доволно примамливо што ќе им го сврти вниманието од чоколадите. Мене тоа ми помага многу често, а истото ми успеа и со ова топло чоколадо. (more…)

Read Full Post »


Откако го составив претходниот рецепт за лепчето од кисело тесто, добив доста критики дека сум објавил прекомплициран рецепт. Знам дека такво лепче ретко кој ќе се обиде да направи, но морав на некој начин да го искажам воодушевувањето од крајниот резултат.

Брза крем супа од тиква и моркови

Доволно беше експериментирање со ферментации и чекање по најмалку една недела да успее рецептот. Сега е сезона на тикви и ајде да ги искористиме за една убава, миризлива, брза и наједноставна супа полна со здравје. (more…)

Read Full Post »


Зимска салатаБаш ми е жал што полека изминува сезоната на тиквите. Одлични се и за во солени и за во слатки комбинации. Што би се рекло, како да се најадете, а да не внесете многу калории? Одговорот е – тиква.

Како се создаде оваа салата? Како и повеќето рецепти кои ги применувам. Дома имав вишок тиква со која не знаев што да правам. Се сетив и дека долго време си немав сварено просо. Една мала консултација со Google и најдов еден куп комбинации со просо и тиква, но оваа ми се чинеше најинтересна, пред сѐ затоа што е мешавина на вкусови. (more…)

Read Full Post »


Доооолго време се обидував да најдам рецепт, финта или што било за да добијам крцкави колачиња. Крцкавиот момент во колачите го прават маслото, путерот и сл., кои јас ги одбегнувам, посебно во загреана варијанта.

Посни крцкави колачиња

Најблиску до решението бев кога најдов рецепти за дехидрирани крекери, но дехидрирањето со отворена рерна по цели 6, 10 или 12 часови е нешто што не можам да си го дозволам и поради сметката за струја и поради нервите. Толку долго чекање не е за мене. (more…)

Read Full Post »


Кускус со спанаќ и тикваПовторно рецепт со мојата љубов, спанаќот. И тиквата. Добро, и по некоја тестенина. Ах, волкот се менува рувото не си го менува! Во љубов со тестенините сум цели 34 години, а денес луѓе толку ни во брак не издржуваат. Кажете како да ги намалам во исхраната? Веројатно никако.

Туку да не кукам за моите зависности, да кажам од каде дојде идејата за овој ручек склопен за 15-ина минути. Најголем проблем ми е кога по работното време имам и други обврски, така што ручекот се одложува и се одложува. Во ранецот секогаш имам по некое резервно јаболко да дојде на помош. Но ручекот си е ручек, со јаболко не се спасува. (more…)

Read Full Post »


Во овој рецепт се корсти сурова, необработена тиква! ЧЕКАЈТЕ!!! Пред да кликнете и да го смените сајтот или уште на првиот ред да се откажете од идејата да ја пробате оваа торта, ќе ви кажам дека не е толку лошо колку што звучи. Всушност, се работи за многу вкусна торта. И јас зачудено реагирав кога пред околу една година дознав дека тиквата може да се конзумира и сурова и се до сега не се осмелував да ја испробам во таква варијанта. Всушност и кога добив идеја да направам некоја варијанта на овој рецепт, се уште бев во дилема дали да употребам жива тиква. На крај се решив рецептот да го правам по мое, но да не изменам едно нешто, живата тиква. (more…)

Read Full Post »

Older Posts »

%d bloggers like this: