Posts Tagged ‘Оригано’


И по месец и половина од одржувањето на Вегефест, впечатоците и мубетите никако да стивнат. Причината е јасна: ние, петмина случајни готвачи аматери, добивме шанса да се претставиме пред јавност со нашата умешност.

Дружината Братско стебло

Потготвителните муабети ни се движеа од: „Да, супер ќе поминеме“, до: „Замислете никој ништо да не сака да проба?“ За среќа, за нашите специјалитети имаше огромен интерес. (more…)

Advertisements

Read Full Post »


Фалафел со два вида сосЗнам дека најчесто си ја фалиме нашата кујна, па дури често слушаме реченици како македонската кујна е највкусна. Ваквата констатација горе-долу е меч со две острици. Колку што ние имаме право тоа да го кажеме за нашата кујна, истото право го има секоја националност за своите традиционални готвења. Се согласувам дека имаме јадења кои се одлични, макар што на моменти сметам дека голем дел ги фаворизираме по пат на инерција – затоа што сме навикнати на тие вкусови. (more…)

Read Full Post »


Печурки полнети со песто од спанаќПред нешто повеќе од една година случајно го открив т.н. raw food движење, односно исхрана со термички необработена, сурова храна. Бев фасциниран. Движењето е некоја спротивност на актуелниот американски (и светски) фаст фуд тренд кој се повеќе одзема човечки животи. Во мојата кујна почнав се повеќе да вметнувам сурова храна и процентот на свежи продукти ми заземаше се поголем процент. Сепак, никогаш не сум се откажал од делот со готвена храна, а и не мислам да го сторам тоа во блиска иднина. (more…)

Read Full Post »


Откако почнав во мојата исхрана почесто да вметнувам свежа (термички необработена) храна, открив дека суровите шампињони имаат навистина убав вкус. Претходно ова не го знаев, веројатно затоа што не сум ни пробал. Почнав печурките да ги грицкам како додаток на некој оброк или ги да ги вметнувам во зелена салата. Зелена салата со шампињони – имате двојна корист: се снабдувате со протеини, а печурките убаво ќе ве заситат. На тој начин ќе можете да се пофалите дека оброкот сте го поминале со зелена салата, а притоа не сте останале гладни. Сето ова си е ОК, ама некогаш имате потреба од варијации на тема печурки. Маринираните што се продаваат по маркетите за мој вкус се одвратни, а да не зборуваме дека се полни и со конзерванси. Затоа решив со помош на најисцрпниот готвач Google да пронајдам домашен начин на маринирање печурки. Не можам да се сетам каде, ама наидов на овој рецепт кој малку го модифицирав од оригиналниот со тоа што додадов повеќе печурки, а намалив на количеството масло. Резултатот беше одличен!
(more…)

Read Full Post »

%d bloggers like this: