Posts Tagged ‘Ленено семе’


Кога станува збор за исхраната, тема на која има да изначитате рекорден број за и против аргументи е лебот. Едно време благословуван, денес пред се напаѓан и омаловажуван. Лебот дебелее, лебот не е здрав, јадењето леб е грев, лебот е полн со глутен, кој му штети на организмот, затоа треба да се исфрли… итн итн.

Мешан леб со кисел квасец

Мислам дека во целата оваа ситуација пак мешаме баби и жаби. Поточно, белиот леб на својот брат, вистинскиот леб му направи многу лоша услуга и му го сруши сето реноме што го имал со години. (more…)

Advertisements

Read Full Post »


Знам само дека помина уште една година и следната е со нова бројка – 2015-та. Технички е така, а во главата имам впечаток како годинава да траеше не 12 месеци, туку 12 денови – толку бргу ми летна. Всушност кога ќе подразмислам подетално и кога ќе разгледам некои фотографии, забележувам дека многу работи се случувале, само што во трката со времето ми се чини како да сум прелетал низ сите настани.

???????????????????????????????

На пример, ова беше година кога готвев за група доброволци кои сакаа да испробаат како е да се живее исклучиво на посна храна цел месец (проектот траеше скоро 3 месеци). Правев планови, набавував продукти и готвев и на крај дојдов до неколку заклучоци – многу луѓе се подготвени да го пробаат овој начин на исхрана, но малкумина се осмелуваат тоа да им стане животен стил, макар и за еден месец. (more…)

Read Full Post »


Откако започнав да ја менувам исхраната, не знам дали постои некое друго јадење со кое повеќе сум екпериментирал од палачинките. Милиони обиди, најчесто пропратени со катастрофа во кујна! Милиони испробани рецепти за палачинки, некогаш на прва успешни, но никако и од второ или трето правење.

Палачинки по мој вкус

По секој стоти обид следува и констатација дека веќе не треба да се трудам околу палачинките, затоа што не можам да ги изведам како што треба. (more…)

Read Full Post »


И по месец и половина од одржувањето на Вегефест, впечатоците и мубетите никако да стивнат. Причината е јасна: ние, петмина случајни готвачи аматери, добивме шанса да се претставиме пред јавност со нашата умешност.

Дружината Братско стебло

Потготвителните муабети ни се движеа од: „Да, супер ќе поминеме“, до: „Замислете никој ништо да не сака да проба?“ За среќа, за нашите специјалитети имаше огромен интерес. (more…)

Read Full Post »


Никогаш не е на одмет во фрижидер да се има сварен ориз. Чисто да се најде за моменти кога немате инспирација што да јадете. Барем кај мене е така.

Солени бомбици од ориз со салса

Интегралниот ориз, кој редовно го користам, се вари неколку пати подолго од белиот и затоа не можам да оставам да го потготвувам веднаш во моментот кога ќе посакам. Плус, на интегралниот ориз не му пречи во вкусот ако неколку денови постои во фрижидер, за разлика од белиот (more…)

Read Full Post »


Многу често се случува да испробувам некој рецепт и во текот на изведбата од предвидениот да заскитам во сосема друг правец. Во ваквите случаи на крај се добива сосема ново јадење, коe само потсетува на оригиналното. Ризикот е што во ваквите ситуации од премногу експериментирање, на крај може да си останете и без предвиденото јадење! За среќа со моево малиџано не беше таков случајот. (more…)

Read Full Post »


Кога имате многу обврски, посебно ако имате неормално работно време, најтешко е да се следи некој режим на исхрана. Дополнително на ова, кога некој е прегладнет, од каде па да мисли што е здраво, а што не е здраво. Во таква ситуација обично се става во уста тоа што е прво достапно – преработена храна од продавница. Затоа најчесто гледам да најдам рецепти што ќе се вклопат во денешниот начин на живот, а притоа да не отстапуваат од моите принципи на исхрана. За да се направи интегрален или макробиотски леб потребно е многу време, затоа пронајдов одлична проја која се прави брзински, а потоа пресечена на парчиња може да се замрзне. Испробав и тоа дека ваката проја се уште е вкусна и кога ќе се одмрзне, така што може да се искомбинира со некое брзинско мачкало. Има и побрза варијанта – парче проја со домат, краставица, кромид и маслика. Ете ви фаст фуд без лоши последици за здравјето! (more…)

Read Full Post »

Older Posts »

%d bloggers like this: