КОКО-ЛИКЕР


Ова е веројатно прв и едниствен пат на блогов да се зборува за алкохол! Нова година, Божиќ, празници и славења еден куп, па кај мене дома се одлучивме да испробаме баш класична празнична трпеза со руска салата (овојпат со мајонез од компири), торта и малку алкохол. Со алкохолот сум сосема скаран и од сите видовиПродолжи со читање “КОКО-ЛИКЕР”

ТУФАХИЈА БОМБИЦИ


Летото асоцира на сокови, на сладолед, на мнооогу овошје, на лубеници, само треба да се направи вистинскиот избор и летото ќе значи уживање, а не покачување на телесната тежина. Летото исто така значи и сушење овошје и зеленук и ферментација. За овој рецепт најбитни ни се правењето сок и сушењето. Зошто да се купува „100%Продолжи со читање “ТУФАХИЈА БОМБИЦИ”

ПОМОШНИ РЕЦЕПТИ ЗА ЗДРАВО ГОТВЕЊЕ


Во рецептите честопати употребувам продукти кои или се скапи ако се купат во продавница, ретко се наоѓаат или воопшто ги нема. За таа цел, се обидувам ваквите продукти да си ги направам сам дома. На тој начин заштедувам пари и што е многу битно, точно знам што ставам во нивниот состав – без емулгатори, засилувачиПродолжи со читање “ПОМОШНИ РЕЦЕПТИ ЗА ЗДРАВО ГОТВЕЊЕ”

ПОСНИ КРЦКАВИ КОЛАЧИЊА


Доооолго време се обидував да најдам рецепт, финта или што било за да добијам крцкави колачиња. Крцкавиот момент во колачите го прават маслото, путерот и сл., кои јас ги одбегнувам, посебно во загреана варијанта. Најблиску до решението бев кога најдов рецепти за дехидрирани крекери, но дехидрирањето со отворена рерна по цели 6, 10 или 12 часовиПродолжи со читање “ПОСНИ КРЦКАВИ КОЛАЧИЊА”

БРЗИНСКИ КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА И АФИОН


Еве ви колач што се прави за посебна прилика, не затоа што е премногу скап или бара многу работа, туку едноставно затоа што е премногу вкусен и со него може да се одбележи значаен момент. Значи, ова го правите за Нова Година или за Божиќ или и за двата празника истовремено. Идејата за колачот доаѓаПродолжи со читање “БРЗИНСКИ КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА И АФИОН”

ТОРТА ОД МОРКОВИ СО ПРЕЛИВ ОД ИНДИСКИ ОРЕВИ


Како деца да натерате да јадат свеж зеленчук. Моите деца не сакаат ни да го помирисаат. Не знам каде ми е грешката, но ако не успеам да им го протнам во варива, нема ни да го пробаат. Овошје може, слатки работи, секако, зеленчук и салати никако! Па, знаете како се вели, кога не можеш противПродолжи со читање “ТОРТА ОД МОРКОВИ СО ПРЕЛИВ ОД ИНДИСКИ ОРЕВИ”

ЧОКОЛАДНА ТОРТА ОД ИНДИСКИ ОРЕВИ


Прва дилема кога го сменив начинот на исхрана ми беа благите работи. Колку често и да читам дека рафинираниот шеќер е штетен, рафинираниот шеќер е исто што и дрога, рафинираниот шеќер е ваков или таков, јас сум зависник. Кревам рака и признавам. Но кога почна мојава приказна со здравата исхрана гледав слатките искушенија да гиПродолжи со читање “ЧОКОЛАДНА ТОРТА ОД ИНДИСКИ ОРЕВИ”