ЧОКОЛАДНА ТОРТА СО СЛАДОК КОМПИР


Знам, ме нема долго време. Многумина ми забележаа што сосема го запоставив блогот, посебно оние кои сакаат да испробаат поздрав начин на исхрана. Можеби причина беа обврските, а можеби и немав некоја голема инспирација за пишување, но сега еве ме пак! И тоа се враќам со чоколадна торта. Во овој период додека ме немаше соПродолжи со читање “ЧОКОЛАДНА ТОРТА СО СЛАДОК КОМПИР”

МЕШАН ЛЕБ СО КИСЕЛ КВАСЕЦ


Кога станува збор за исхраната, тема на која има да изначитате рекорден број за и против аргументи е лебот. Едно време благословуван, денес пред се напаѓан и омаловажуван. Лебот дебелее, лебот не е здрав, јадењето леб е грев, лебот е полн со глутен, кој му штети на организмот, затоа треба да се исфрли… итн итн.Продолжи со читање “МЕШАН ЛЕБ СО КИСЕЛ КВАСЕЦ”

МЕКИ ВАРЕНИ ЃЕВРЕЦИ


Со оваа варијација на тема варени ѓевреци мислам дека поставив личен  рекорд како најчесто испробан рецепт за најкратко време. Во еден момент на губење време, чепкав да разгледам што има ново на интернет и случајно налетав на ѓевреци кои изгледаа доста примамливо на фотографиите.

БАНАНА МАФИНИ


Понекогаш не знам дали на светов постои понеогрнизиран човек од мене, посебно пред важен настан. Ние, екипата што учествуваше на Вегефест во октомври минатата година, пред извесно време бевме дел и од хуманитарен настан, од кој комплетното мени можете да го најдете овде. До неодамна, никогаш во животот немав направено мафини, нити конвенционални (во претходниотПродолжи со читање “БАНАНА МАФИНИ”

НАЈЕДНОСТАВНИ ВАРЕНИ ЃЕВРЕЧИЊА


Во последно време опсесија ми се ѓевреците. Конкретно правам два вида, но овде го претставувам прво поедноставниот вид, затоа што оние другите се уште не ми се доволно усовршени. Веднаш штом добијам убава варијанта што ќе може и да се фотографира, ќе го откријам и тој рецепт. Познавам многу љубители на варени ѓевреци, посебно наПродолжи со читање “НАЈЕДНОСТАВНИ ВАРЕНИ ЃЕВРЕЧИЊА”

ПАЛАЧИНКИ ПО МОЈ ВКУС


Откако започнав да ја менувам исхраната, не знам дали постои некое друго јадење со кое повеќе сум екпериментирал од палачинките. Милиони обиди, најчесто пропратени со катастрофа во кујна! Милиони испробани рецепти за палачинки, некогаш на прва успешни, но никако и од второ или трето правење. По секој стоти обид следува и констатација дека веќе не требаПродолжи со читање “ПАЛАЧИНКИ ПО МОЈ ВКУС”

САМОКИСНАТ ЛЕБ ОД КИСЕЛО ТЕСТО


Долго време читам и слушам за лепче од кисел квасец, кисело тесто, како се одржува киселиот квасец, колку е корисно самокиснетото тесто итн, но никако немав храброст и време да испробам нешто такво. До сега овде имам објавено две скратени варинати на самокиснето тесто, едно обично лепче и едно макробиотичко со ориз, но онаа вистинскатаПродолжи со читање “САМОКИСНАТ ЛЕБ ОД КИСЕЛО ТЕСТО”

(СКОРО) БЕЗГЛУТЕНСКИ ЛЕБ ОД МЕШАНО БРАШНО


Лебот на македонското мени го има во секоја варијанта и во секоја пригода – за појадок, за ручек, за вечера, а во меѓувреме и во вид на некоја кифла за ужина. Луѓе не седнуваат да јадат без леб како придружба на оброкот. Од друга страна, лебот е и најнапаѓан производ од исхраната. Секој веднаш штомПродолжи со читање “(СКОРО) БЕЗГЛУТЕНСКИ ЛЕБ ОД МЕШАНО БРАШНО”

БЕСКВАСЕН ЛЕБ СО ЛАВАНДА


Навистина многу време ми требаше од периодот на осмислување на овој пост до неговата реализација, најмногу поради тоа што во секојдневните оброци ретко конзумирам леб. Сепак сакам да имам замрзнато по некое парче за во зло време (гладен од работа, помошен дел во фазата појадок итн). Леб за мене НИКОГАШ не купувам. Ако ме видитеПродолжи со читање “БЕСКВАСЕН ЛЕБ СО ЛАВАНДА”

ПОСНИ КРЦКАВИ КОЛАЧИЊА


Доооолго време се обидував да најдам рецепт, финта или што било за да добијам крцкави колачиња. Крцкавиот момент во колачите го прават маслото, путерот и сл., кои јас ги одбегнувам, посебно во загреана варијанта. Најблиску до решението бев кога најдов рецепти за дехидрирани крекери, но дехидрирањето со отворена рерна по цели 6, 10 или 12 часовиПродолжи со читање “ПОСНИ КРЦКАВИ КОЛАЧИЊА”