Posts Tagged ‘Индиски ореви’


Во лето имате страшна желба за таратор? Или сакате житарки со јогурт за појадок? Бакрдан со кисело млеко? Потсетување на детството со една убава пита со јогурт? Сега повторно можете да ги вратите овие вкусови на вашето мени и притоа да не чувствувате грижа на совест. Не, за вакво нешто не мора да се откажете од патот кон здравата исхрана и да се препуштите на обични јогурти и кисели млека. На могу едноставен начин можете да си ги направите дома од растителни продукти.

Jogurt01.jpg

На прва, воопшто не верував во растителни јогурти и кисели млека, веројатно затоа што го немав најдено вистинскиот рецепт. Главниот проблем е како да се почне, но откако ќе започнете, процедурата веќе е лесна. Ви предлагам и вие да го поминете истиот пат, па потоа да дојдете до овој едноставен рецепт за јогурт од соино млеко. (more…)

Advertisements

Read Full Post »


Во последно време многу се насочив да дискусии за диети, слабеење и сл, сега откако ја достигнавме идеалната тежина можеме да се почестиме со нешто покалорично. И тоа не што и да е, туку со хитот на секое лето – сладолед!!!

Kocki sladoled02.jpg

Зошто овој сладолед од јагоди не го нарекувам најбезбедна варијанта за диета? Затоа што ја содржи убиствената варијанта за диети – комбинација од масти со шеќер. Позитивно е што мастите доаѓаат исклучиво од јатки и од растително млеко (добро, еден дел и од какао путер), а шеќерот е дел од овошјето што се употребува и од агавето, чија количина може да се регулира. (more…)

Read Full Post »


Пред некое лето за првпат се обидов да сушам на сонце зеленчук и овошје и обидот помина со среден успех. Поточно доматите фатив да ги сушам на крајот на август кога денот се намали, а ни сонцето не грееше толку силно, така што обидот беше неуспешен, односно најголем дел од доматите мувлосаа.

dav

Минатото лето се навратив на идејата додека во јули грееше како под вршник и овојпат исушив тони зеленчук за вегета и доста домати. Доматите, со исклучок на некој килограм што ми изгореа од директна изложеност на сонце и една тура што ми ја фати дожд, па морав да ја сушам со фен, останатите одлично се исушија. На толку мака, сушените домати ги сомлев и ги складирав за да ги употребувам во најисклучителни прилики. И тогаш пред мене се појави рецептот за ова сирење. (more…)

Read Full Post »


Синоним за лето, нормално, покрај лубеници, сонце и плажа е и поимот сладолед. Неколку топчиња од ова смрзнато чудо и веднаш ви се враќа енергијата!

Млечен крем сладолед

Не сакам да ја расипувам убавата слика, ама ретко додека јадеме сладолед се подзамислуваме што всушност содржи. (more…)

Read Full Post »


Сезона на јагоди. Во мојот дом ги има во секое време и ретко кога еден килограм преживува повеќе од еден ден. Значи за да направам слатки од јагоди, треба некаде да ги скријам, за никој да не ги здогледа и да ги лапне, пред јас да си го остварам мојот план.

Мини чизкејк тортички со јагоди

Во втората тура од мојот проект „Ајде да јадеме… нешто здраво и вкусно“ покрај комплетното мени (појадок, ручек, вечера), на учесниците им понудив и слатки, од кои еден дел претходно ги имав испробано, но голем дел ги правев за првпат. (more…)

Read Full Post »


На интернет ќе пронајдете милиони рецепти за сирења од јатки, потешки и полесни варијанти, така што со овој рецепт не нудам ништо ново. Сепак, толку ми се направи кеиф што составив сирење исклучиво по природен пат со состојки што сам ги составив, што не можев да издржам да не го споделам искуството.

Фета сирење со индиски ореви

Ова сирење се прави повеќе од една недела и не очекувам веднаш да се одлучите да го составите. Иако изведбата трае толку долго, всушност нема нешто многу работа, а на крај добивате прекрасен вкус на фета сирење кој не содржи животински компоненти. (more…)

Read Full Post »


Паста со песто од блитваСе сеќавам, порано, неделниот ручек во моето семејство беше посебен настан. Неделите беа единствениот ден кога имавме заеднички оброци и кога татко ми обично беше расположен да ни пренесе некоја животна лекција, која ние треба да ја научиме и од неа да извлечеме поука. Мајка ми скоро целиот ден го поминуваше во кујна. (more…)

Read Full Post »

Older Posts »

%d bloggers like this: