Posts Tagged ‘Банана’


Со оваа варијација на тема варени ѓевреци мислам дека поставив личен  рекорд како најчесто испробан рецепт за најкратко време.

Меки варени ѓевреци

Во еден момент на губење време, чепкав да разгледам што има ново на интернет и случајно налетав на ѓевреци кои изгледаа доста примамливо на фотографиите. (more…)

Advertisements

Read Full Post »


Понекогаш не знам дали на светов постои понеогрнизиран човек од мене, посебно пред важен настан. Ние, екипата што учествуваше на Вегефест во октомври минатата година, пред извесно време бевме дел и од хуманитарен настан, од кој комплетното мени можете да го најдете овде.

Банана мафини

До неодамна, никогаш во животот немав направено мафини, нити конвенционални (во претходниот живот), нити во посна варијанта. Пресвртот се случи откако најдов интересни калапи за мафини, а тоа се поклопи и со повторното откирвање на рецепт што сум го имал зачувано во мојот, веќе неколку пати спомнат, хаотичен фолдер. Буквално ми излегоа пред очи истовремено со новите калапи. (more…)

Read Full Post »


Откако започнав да ја менувам исхраната, не знам дали постои некое друго јадење со кое повеќе сум екпериментирал од палачинките. Милиони обиди, најчесто пропратени со катастрофа во кујна! Милиони испробани рецепти за палачинки, некогаш на прва успешни, но никако и од второ или трето правење.

Палачинки по мој вкус

По секој стоти обид следува и констатација дека веќе не треба да се трудам околу палачинките, затоа што не можам да ги изведам како што треба. (more…)

Read Full Post »


Трослојна торта со крем од јагодиВо последно време забележувам дека имам се помала потреба за благо, односно за интензивни шеќери. Не знам која е причината, дали постепено ја надминувам зависноста од благо, но некако доволно ми е овошјето за таа намена. Мислам, да се разбереме, сигурно дека ако имам нешто благо пред мене тешко ќе одолеам, ама голем напредок е што не ја чувствувам онаа луда потреба за благо што ја имав до пред околу една година. (more…)

Read Full Post »


Сладолед од јагодиПред некое време пронајдов неколку рецепти кои се прават со путер од кикиритки. Ми се причинија вкусни, па се решив да побарам ваков путер по нашите маркети. Ретко купувам путер од кикиритки, а оној што го купувам е од македонско произвотсво, но е направен од печени кикиритки. Поради тоа и избегнувам често да го употребувам. Но при сегашнава потрага никаде не можев да го најдам. Понајдов путери од српско и американско потекло со куп Е-состојки и траги од млеко, шеќер и разни чуда, а за цената воопшто да не зборувам. Тотално изнервиран од ваквата ситуација си реков: ќе се обидам да направам домашен путер од кикиритки. Ако успее – успее, ако не успее, мелените кикиритки ќе ги ставам во салата и ништо зијан нема да отиде. (more…)

Read Full Post »


Доооолго време се обидував да најдам рецепт, финта или што било за да добијам крцкави колачиња. Крцкавиот момент во колачите го прават маслото, путерот и сл., кои јас ги одбегнувам, посебно во загреана варијанта.

Посни крцкави колачиња

Најблиску до решението бев кога најдов рецепти за дехидрирани крекери, но дехидрирањето со отворена рерна по цели 6, 10 или 12 часови е нешто што не можам да си го дозволам и поради сметката за струја и поради нервите. Толку долго чекање не е за мене. (more…)

Read Full Post »


„Денес за ужина имаме пудинг“, така на моето семејство му го претставив мојот најнов рецепт и целосно го зачудив. Не сакам да применувам забрани за тоа што смее да се јаде, а што не смее, затоа што забранетото потоа е многу попосакувано, но пудингот ми е на црната листа. Кога ќе слушнам дека некој сака на дете да му даде да јаде пудинг (зборувам за оној купечкиот), мене ми доаѓа како да сака во организмот да му вметне стопена пластика. Горе-долу разлика нема! Оттука сфаќате зошто изразот на зачуденост стоеше некоја минута на лицата на моите домашни. (more…)

Read Full Post »

%d bloggers like this: