Posts Tagged ‘Бадеми’


По една стресна недела, како изминатава, најдобар начин да се вратиме во форма е да направиме нешто што ќе не релаксира, нешто што ќе ни биде слично на медитација. Една од активностите со таква намена за мене е готвењето. Посебно кога треба некое традиционално јадење да се претвори во вистинска храна.

Mitlof od oriz04.jpg

Meatloaf во САД, Hackbraten во Германија, Ρολό во Грција или ролат кај нас е варијација на иста тема. Едни го прават во калап, други го оформуваат со раце, кај едни се прави со варени јајца, кај други со додатоци како сланина или кашкавал со многу зачини, но секаде основата е иста – комбинација од мелено месо. А да го направиме со вистинска храна и основата да биде ориз? (more…)

Advertisements

Read Full Post »


Овој пост го пишувам поттикнат од две причини.

Кога почнував да ја менувам исхраната, најтешко ми беше откажувањето од сирењето. Солено-кисело и мрсно, просто човек да стане зависен за цел живот! Но се случи и тоа, така што денес воопшто не копнеам по сирење, дури ако се случи некаде да пробам трошка, колку да се присетам на вкусот, сфаќам дека е премногу мрсно и тешко за мој вкус.

Фета од бадеми

Сепак сакав да се навратам на спомените и да направам сирење слично на она што сум го јадел во детските години, а да најдам и некој сличен вкус за некако да си покажам дека голем дел од конвенционалните јадења можат да се доловат и со поздрави состојки. (more…)

Read Full Post »


Знам само дека помина уште една година и следната е со нова бројка – 2015-та. Технички е така, а во главата имам впечаток како годинава да траеше не 12 месеци, туку 12 денови – толку бргу ми летна. Всушност кога ќе подразмислам подетално и кога ќе разгледам некои фотографии, забележувам дека многу работи се случувале, само што во трката со времето ми се чини како да сум прелетал низ сите настани.

???????????????????????????????

На пример, ова беше година кога готвев за група доброволци кои сакаа да испробаат како е да се живее исклучиво на посна храна цел месец (проектот траеше скоро 3 месеци). Правев планови, набавував продукти и готвев и на крај дојдов до неколку заклучоци – многу луѓе се подготвени да го пробаат овој начин на исхрана, но малкумина се осмелуваат тоа да им стане животен стил, макар и за еден месец. (more…)

Read Full Post »


Сезона на јагоди. Во мојот дом ги има во секое време и ретко кога еден килограм преживува повеќе од еден ден. Значи за да направам слатки од јагоди, треба некаде да ги скријам, за никој да не ги здогледа и да ги лапне, пред јас да си го остварам мојот план.

Мини чизкејк тортички со јагоди

Во втората тура од мојот проект „Ајде да јадеме… нешто здраво и вкусно“ покрај комплетното мени (појадок, ручек, вечера), на учесниците им понудив и слатки, од кои еден дел претходно ги имав испробано, но голем дел ги правев за првпат. (more…)

Read Full Post »


Трослојна торта со крем од јагодиВо последно време забележувам дека имам се помала потреба за благо, односно за интензивни шеќери. Не знам која е причината, дали постепено ја надминувам зависноста од благо, но некако доволно ми е овошјето за таа намена. Мислам, да се разбереме, сигурно дека ако имам нешто благо пред мене тешко ќе одолеам, ама голем напредок е што не ја чувствувам онаа луда потреба за благо што ја имав до пред околу една година. (more…)

Read Full Post »


Јатки и семкиВо рецептите честопати употребувам продукти кои или се скапи ако се купат во продавница, ретко се наоѓаат или воопшто ги нема. За таа цел, се обидувам ваквите продукти да си ги направам сам дома. На тој начин заштедувам пари и што е многу битно, точно знам што ставам во нивниот состав – без емулгатори, засилувачи на вкус или некои други хемиски додатоци. Постот редовно ќе го обновувам со по некоја нова „тајна“ за ве убедам да не се откажете на патот кон здравото готвење. (more…)

Read Full Post »


Печурки полнети со песто од спанаќПред нешто повеќе од една година случајно го открив т.н. raw food движење, односно исхрана со термички необработена, сурова храна. Бев фасциниран. Движењето е некоја спротивност на актуелниот американски (и светски) фаст фуд тренд кој се повеќе одзема човечки животи. Во мојата кујна почнав се повеќе да вметнувам сурова храна и процентот на свежи продукти ми заземаше се поголем процент. Сепак, никогаш не сум се откажал од делот со готвена храна, а и не мислам да го сторам тоа во блиска иднина. (more…)

Read Full Post »

Older Posts »

%d bloggers like this: