Posts Tagged ‘Авокадо’


Можeби ќе звучи малку чудно, ама никогаш до сега не сум пробал парфе во оригинална варијанта, или барем не се сеќавам дека сум пробал. Поради тоа, кога жена ми првпат ми предожи да напарвиме парфе за мојата роденденска мини прослава, не знаев ни како изгледа ни што треба на крај да постигнам со рецептот.

Чоколадно парфе

Благодарејќи на верните пријатели Google и Wikipedia забележав дека овој француски десерт во оригинал вклучува, покрај другите состојки, и јајца, млеко, многу шеќер и алкохол, нешта кои на мои забави не се служат! (more…)

Advertisements

Read Full Post »


Салата со фиде од зеленчукМи помина еден подолг период во кој се посветив на мојата втора професија, преведувањето. Ова беше за да се оправдам зошто ме снемува од време на време. Завршетокот на овој период сакав да го прославам со пост за мојата омилена салата во последно време. Прво, морам да ви раскажам како се создаде салатата.

Моја главна инспирација повторно беше составувањето брз оброк за сите оние кои не сакаат да поминуваат многу време во кујна. (more…)

Read Full Post »


Зимска салатаБаш ми е жал што полека изминува сезоната на тиквите. Одлични се и за во солени и за во слатки комбинации. Што би се рекло, како да се најадете, а да не внесете многу калории? Одговорот е – тиква.

Како се создаде оваа салата? Како и повеќето рецепти кои ги применувам. Дома имав вишок тиква со која не знаев што да правам. Се сетив и дека долго време си немав сварено просо. Една мала консултација со Google и најдов еден куп комбинации со просо и тиква, но оваа ми се чинеше најинтересна, пред сѐ затоа што е мешавина на вкусови. (more…)

Read Full Post »


Сигурно ви е добро позната онаа ситуација кога од толку што ви е здодевно, вртите по ТВ каналите и загледувате некој толку глупав филм што подоцна ви е срам и на самите себеси да си признаете дека сте го изгледале. Такво нешто ми се случи викендов кога налетав на „Лажго, лажго“ со Џим Кери. Филмот можеби беше глупав, ама откако го изгледав ми светна идеја во главата: лажењето не е секогаш негативна работа. Понекогаш ни треба и по некоја „бела лага“.

„Варен“ спанаќ

Имајќи предвид дека ова не е блог за коментирање филмови, да го свртиме муабетот кон здравата исхрана. Понекогаш колку и да сакате здраво да се храните, посакувате да има некој подекадентен вкус, односно да си се излажете себеси. Поточно сакате да има, на пример, вкус на путер, а јадењето да не содржи путер. Или сакате подобарен зелен зеленчук, ама сепак да не биде термички обработен. Да јадете тестенини, ама подоцна да не ви проработи совеста дека сте направиле лош избор за оброк. И на крај да си зготвите нешто вкусно, ама да не изгубите повеќе од 15 минути во кујна. (more…)

Read Full Post »

%d bloggers like this: